Pro každého zahrádkáře, který to s pěstováním myslí skutečně vážně, je hnojení naprosto nezbytnou činností. Ovšem pohnojit rostliny není tak jednoduché, jak se zdá. A první problém máme, už když přijdeme do obchodu. Zde totiž zjistíme, že se tu hnojiv nachází skutečně nepřeberné množství. Pro laika tak může být problém vybrat to správné – a je potřeba si uvědomit, že špatnou volbou můžeme našim plodinám ublížit, nikoliv prospět. Co tedy musíme vědět?
V první řadě bychom si měli říci, zda potřebujeme dlouhodobě působící nebo okamžitě působící typ. Zatímco u toho dlouhodobého se výživové látky uvolňují postupně během několika měsíců, to krátkodobé dodá živiny okamžitě. To první zvolíme například na jaře, pokud je vše v pořádku. Když pak později zjistíme, že rostlinám akutně chybí nějaký prvek, pak zvolíme ono krátkodobé hnojivo, které situaci rychle napraví.
Pak je také potřeba vědět, jaký druh bychom měli vzít. Máme tu uměle vyrobená hnojiva (ta jsou nejčastěji krátkodobá), která mají různý poměr výživových prvků, jako je dusík, fosfor a draslík, přičemž vybíráme takové, které nejlépe splňuje naše nároky. Co se týče těch přírodních, můžeme koupit kravskou či koňskou mrvu, slepičí guáno a mnoho dalších. Zde záleží na typu půdy, avšak v naprosté většině případů se nejlepší výsledky dosahují s kravským či koňským hnojem.
Pak je tu samozřejmě také otázka firmy, která je vyrábí. Každá má totiž poněkud jiné složení a jiný poměr jednotlivých částí. Ten je uveden na obale a je dobré si jej vždy prostudovat. Ideální je, pokud známe náš půdní typ, abychom věděli, které bude nakonec nejlepší.
V neposlední řadě je vhodné si dát pozor na dávkování. Ta levnější totiž často stojí málo, avšak je potřeba dávkovat je v mnohem větším množství. Vydrží tedy kratší dobu, a nakonec se mohou prodražit, i když zde samozřejmě záleží na tom, jak velký máme záhon, a jak často budeme hnojit. Většinou však platí, že je lepší si připlatit za kvalitu.