Těžko říct, zda měli naši předkové více času, no ano, určitě měli, ale také měli více chuti vyrábět si nejrůznější ozdoby do svých domácností. A protože neměli peníze na rozhazování, naučili se vyrábět si dekorace i z toho mála, co se kolem domácnosti nebo kolem hospodářství našlo.
Kdo z vás ví, co je to např. Vizovické pečivo? Nejedlé, ale upečené figurky, které se tvarují nůžkami, nožíky a vznikají krásné kousky, kterými se zdobil vánoční stromeček, nebo se vyráběly svícny nebo betlémy. Dnes už se toto pečivo moc nevidí, ale možná nějaká šikovná paní učitelka do začlení do výuky v rámci ručních prací na základní škole.
A ti, kteří neměli ani na to těsto? Ti si nasbírali slámu a naučili se ji „vyžehlit“ a pak z ní vyráběli ozdoby na vánoční stromek, ale i nejrůznější věnce či košíky. A co možná nevíte, v Rakvicích žije pan Vajbar a je držitelem více než deseti rekordů v Guinessově knize za nejmenší a největší slámové výrobky, jako je třeba zmenšenina lednického Minaretu.
Kdo je méně manuálně zručný, ale přesto si chce vyrobit do bytu nebo domku přírodní dekoraci, může využít slaměné podložky Lepaso, což jsou slaměné kruhy nebo srdíčka, které jsou připravené pro finální dozdobení dle vaší fantazie.
Obliba ručních prací a ručních výrobků opět roste, což dokládají farmářské trhy, které se konají po celé republice. Určitě najdete nejeden stánek s výrobky, které vznikly šikovnými ručičkami.
Pokud chcete vidět skutečně mistrovská díla, navštivte nějaké muzeum tradic nebo skanzen a můžete obdivovat zručnost, ale hlavně vynalézavost našich předků, kteří uměli využít veškerý odpad při hospodaření, nevyhodili ani stébla slámy a raději z něj udělali krásnou ozdobu do svého bydlení. A co byste určitě měli zkusit, je vyrobit si někdy nějakou ozdobu sami, uvidíte, jaký budete mít krásný pocit, když se vám dílko povede.