Wolframové vlákno
Je docela s podivem, jak dlouho se udržela v dominanci vláknová žárovka, co se týče osvětlovací techniky. Převládala v našich domácnostech déle než sto let. Vůbec první Edisonův model spatřil světlo světa v roce 1879 a od té doby se jich do nedávné doby ve světě vyrobily triliony kusů. Všechny měly jedno společné – výrobní technologii, skleněnou baňku typického jedinečného tvaru, a Edisonův závit označovaný v technické terminologii jako E27.
Lidé byli uchváceni už jen tím, že průchod elektrického proudu dokáže vlákno rozžhavit, a málokdo se pozastavoval nad efektivitou celého procesu. Podstatné bylo, že žárovka svítí, i když z více než dvou třetin vzniká energie tepelná, která se šíří prostorem nijak nevyužívaná.
LED dioda
V roce 1961, kdy se zrodila první LED dioda, nikdo nepředpokládal, že by v budoucnu vývoj pokročil takovým směrem, že tato technologie postupně sesadí „staré dobré“ edisonky z jejich primariátu. Jediné, co po starých žárovkách zůstalo, je Edisonův odkaz v podobě starého závitu.
Co nám mohou LED žárovky E27 nabídnout?
Enormně dlouhou životnost – zatímco vláknová žárovka byla sice velmi levná, ale svítila jen tisíc hodin, což je v přepočtu na dny zhruba jeden rok, polovodičové žárovky mohou pracovat v horizontu několika desetiletí.
Široká nabídka barev – nejčastěji se vyrábí v tzv. teplých nebo chladných odstínech bílého světla a tomu také můžeme přizpůsobit typ osvětlení. Buď bude koncipováno jako relaxační v teplých barvách, nebo jako pracovní s lehce namodralými odstíny, které udržují bdělost a nenavozují únavu.
Spotřeba energie – úspora elektrické energie je důležitý moment, proč se přestaly vláknové žárovky dodávat na trh. Spotřebují jí příliš mnoho, jsou ekonomicky nerentabilní, zatímco efektivita a účinnost LED diod je několikanásobně vyšší. Při stejné svítivosti mají příkon řádově ve Wattech, nikoli v desítkách Wattů.